Wydarzenie

„Misterium buffo” wg Dario Fo

przekład i reżyseria Lech Raczak

Date:
Time:

Spektakl inaugurujący XVIII Poznański Festiwal Teatrów „Marcinek” – Aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. Bukowska 16
http://marcinek.poznan.pl/

Cegiełki umożliwiające wstęp na wydarzenie są dostępne w cenie 10 zł.
Rezerwacji cegiełek można dokonać pisząc na adres: pftmfestiwal@gmail.com lub na Facebooku: https://www.facebook.com/MarcinekFestiwal.
Odbiór cegiełek rozpocznie się w piątek, 16 marca, o godzinie 16:00 w murach „Marcinka”.

Historia Zbawienia opowiedziana na nowo we współczesnych realiach przez Daria Fo, aktora, reżysera, dramatopisarza uhonorowanego
w 1997 roku Nagrodą Nobla, i Lecha Raczaka. Sztuka błazeńska, groteskowa, ale i poruszająca, bluźniercza i zadająca najważniejsze pytania. Jeden z najczęściej wystawianych dramatów w dziejach światowej sceny po II wojnie światowej.

„Misterium Buffo” jest najgłośniejszym i najbardziej emblematycznym przedstawieniem Daria Fo, człowieka teatru, aktora, reżysera i dramaturga, laureata literackiego Nobla (1997). Kilka sztuk Fo wystawiono w Polsce (nawet w Teatrze TV). Ten tekst – powtórzmy: najważniejszy w dorobku twórcy, wystawiany w całym świecie, który we Włoszech osiągnął zadziwiającą liczbę 5 000 przedstawień – jest w Polsce zupełnie nieznany. Opowiada – w sposób komiczny, sięgający kulturowych tradycji karnawału i teatralnej błazenady – Świętą Historię. Spektakl swego czasu był obiektem polemik: zarzucano mu nawet bluźnierstwo, choć tekst jest pełen miłości i podziwu do podmiotu opowieści – Jezusa Chrystusa. Powodem ataków była zapewne krytyka doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo i splendor. Dziś – w czasach papieża Franciszka – krytyka Fo ma nieoczekiwanie propapieski wymiar. Największym jednak walorem tekstu i przedstawienia, które można na jego podstawie zrobić, jest niezwykły splot sacrum i profanum, poruszający i ludzki wymiar transcendencji.

Lech Raczak


obsada :

Małgorzata Walas-Antoniello

Janusz Stolarski

Paweł Stachowczyk

Wojciech Siedlecki

Anioły – Paweł Paluch i Katarzyna Klebba

 

 
designed by teslathemes